Hakkımızda

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) 2010 yılında Diyarbakır merkezli bir düşünce kuruluşu olarak kurulmuştur. Diyarbakır’ın sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarının tespiti ve bu tespitleri kamuoyuyla paylaşarak sorunun çözümüne katkı sağlamak, taraflara yardımcı olacak bilimsel veriler sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

DİTAM, kendi misyon ve ilkeleri doğrultusunda sadece Diyarbakır’ın değil, bölgenin ve Ortadoğu’nun sorunlarına çözüm modelleri üretmeyi de vizyon olarak hedeflemiştir. Bu çalışmalarını yürütürken her zaman için bağımsız ve tarafsızlık ilkesinden hareket etmektedir. DİTAM yapmakta olduğu çalışmalar kapsamında kendi öz kaynaklarının yanı sıra ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan da (Avrupa Birliği, İsveç Konsolosluğu, Açık Toplum Vakfı vb.) destek almaktadır.

MİSYONUMUZ
Diyarbakır’ın Siyasal, Ekonomik ve Sosyal sorunlarının tespitini ve bu tespitleri kamuoyuyla paylaşarak sorunun çözümüne katkı sağlayacak taraflara yardımcı olacak bilimsel veriler sunmak. 

VİZYONUMUZ
DİTAM kendi misyon ve ilkeleri doğrultusunda bir tek Diyarbakır’ın değil, bölgenin ve Ortadoğu’nun sorunlarına tespitlerde bulunmayı vizyon olarak hedeflemiş bir araştırma merkezi olmak.